Opublikowany przez: Kasia P. 2018-10-29 19:11:36
Autor zdjęcia/źródło: Niemowlak, oczy dziecka @ unsplash
W pierwszym miesiącu życia dziecko widzi rzeczy oddalone od jego wzroku w odległości 20-30 cm. Słabo prawda? Co ciekawsze widzi lepiej rzeczy ustawione na obrzeżach niż to co pośrodku. Z miesiąca na miesiąć wzrok bardzo się poprawia i rozwija. Dzięki montowaniu przy łóżeczku przedmiotów/ kształtów w odpowiednich dla wieku malca kolorach może wspierać jego umiejętność patrzenia na świat.
Drugi i trzeci miesiąc życia dziecka to etap przełomowy, kiedy dziecko zaczyna widzieć rysy twarzy i empatyzować z nimi. Co ciekawe zmienia się także umiejętność widzenia kolorów. W pierwszych tygodniach szkrab widzi jedynie zestawienia czerni i bieli (duże kształty). W wieku 2 miesięcy dochodzi do tych kolorów umiejętność odróżniania czerwieni i zieleni, a w trzecim miesiącu pora na kolor żółty. Przedmioty w tych kolorach powinny być duże i jednobarwne, żeby dziecko mogło je poznawać i ćwiczyć ich widzenie. Co możesz więc zrobić?
Zacznij od stymulowania wzroku dziecka przez duże czarne i białe kształty. By malec mógł je dostrzec powinny być one umiejscowione nieco z boku łóżeczka. Mogą to być np. czarne i białe balony przyczepione do bocznych ścian łóżeczka po zewnętrznej stronie albo wycięte z czarnego papieru wielkie paski, koła, kwadraty. Zaobserwuj jak reaguje na nie dziecko. W tym wieku raczej odradza się wieszanie nad łóżeczkiem obracanych karuzeli, które są zbyt męczące dla wzroku takiego maluszka.
To kolejne kolory na palecie już dwumiesięcznego obserwatora łóżeczkowej rzeczywistości. Możesz powiesić nad jego łóżeczkiem duże, geometryczne kształty w tych barwach. Pamiętaj by były stabilne i się nie obracały. Na karuzelę jest bowiem nadal za wcześnie. Wystarczy zielony trójkąt i czerwone koło na które maluszek w razie chęci będzie mógł sobie popatrzeć.
W trzecim miesiącu maluszek zacznie także reagować na kolor żółty. Czwarty miesiąc z kolei to też dobry czas żeby zawiesić nad łóżeczkiem małą karuzelkę (najlepiej bez dźwieku jeszcze). Obserwuj jak zareaguje Twoje dziecko na te nowości, ponieważ doświadczenie mówi, że dla niektórych dzieci mogą być to zbyt duże bodźce, inne dzieci szybko polubią i zainteresują się migającymi im przed oczami zabawkami.
A co z urządzaniem pokoiku dziecka? Oto jest bardzo trafne pytanie. Są twierdzenia zgodnie z którymi dzieci lubią pastelowe, ciepłe kolory. To przekonanie wiąże się z przywiązaniem dziecka do skóry matki. Są więc szkoły, które zalecają przygotowanie pokoiku dziecka w kolorach: jasnożółtym, morelowym, czy pastelowo różowym albo beżowym. Może i jest w tym sporo racji? Niemniej wiadomo na pewno, że pokoik malucha powinien być miejscem odpoczynku, stąd zdecydowanie unika się w nich kolorów jaskrawych, a wybiera te raczej stonowane i kojące.
ZOBACZ TAKŻE:
Niemowlę i zwierzęta domowe - jak zadbać o bezpieczeństwo w rodzinnym stadzie? >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.